7М01703 — Орыс тілі мен әдебиеті YU GSE

Білім беру бағдарламасы туралы

Ш.Есенов атындағы Каспий технологиялар және инжиниринг университетінің «7М01703 – орыс тілі мен әдебиеті» білім беру бағдарламасы Қазақстан Республикасының Білім туралы Заңы, Ұлттық біліктілік шеңбері, жоғары оқу орындарының мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттары негізінде әзірленген. білім беру, Дублин дескрипторлары және Еуропалық біліктілік шеңбері, сонымен қатар университеттің миссиясы мен саясатын және стратегиялық жоспарын жүзеге асыруға бағытталған: жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласында білім беру қызметтерін көрсету, тұрақты даму үшін жоғары білікті мамандармен қамтамасыз ету. еліміздің, соның ішінде Маңғыстау облысының экономикалық дамуына үлес қосу.

«7М017003 – Орыс тілі мен әдебиеті» білім беру бағдарламасы оқу нәтижелеріне назар аудара отырып дайындалған. Оқыту нәтижелері Дублин дескрипторларының деңгейлеріне негізделген олардың анықтамасымен құзыреттерде нақтыланады. Мамандықтың тиісті құзыреттері жұмыс берушілердің, профессорлық-оқытушылық құрамның, түлектер мен халықтың әлеуметтік сұранысын ескере отырып, жоғары білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандарттарының талаптарына сәйкес анықталады.

Білім беру бағдарламасының мақсаты

– орыс тілі мен әдебиеті пәнінің негізгі лингво-әдістемелік және әдеби білімдер жүйесін, іскерліктерін, ұстаздық дағдыларын, ұйымдастыру және жүргізу қабілетін меңгерген мұғалімдерді даярлау. білім беру, ғылыми мекемелердің практикалық қызметіне, басқарушылық, цифрлық, тілдік білім, іскерлік пен дағдыға филологиялық зерттеулер жүргізу және зерттеу нәтижелерін енгізу.

Білім беру бағдарламасының міндеттері

— гуманитарлық пәндер саласында жүйеленген білімді қалыптастыру және жалпы заңдылықтарды зерттеудің инновациялық технологияларын қолдану;

— кәсіби қызметті жүзеге асыруға қабілетті, әлеуметтік және азаматтық жауапкершілігі жоғары шеберлердің негізгі және арнайы құзыреттерін қалыптастыру;

— магистранттардың филологиялық процестер мен құбылыстарды бақылау және талдаудың зерттеу және эксперименттік әдістерінің негіздерін меңгеру;

– ғылыми ойлау мен дүниетаным контекстінде жалпыадамзаттық және әлеуметтік және жеке құндылықтарды қалыптастыру.

Жұмыс берушілердің сұранысындағы пәндердің оқытылуы

— академиялық ұтқырлық бағдарламасы бойынша магистранттарды шетелдік серіктес ЖОО-да (В.Н. Вернадский атындағы Қырым федералды университеті, Белгород мемлекеттік ұлттық зерттеу университеті) оқу мүмкіндігі;

— жаңартылған білім беру мазмұны жағдайында кәсіби педагогикалық қызметтің инновациялық әдістерін оқытатын пәндердің болуы, филология-педагогикалық салалардағы заманауи ақпараттық технологиялар (Орыс тілін оқытудың лингвистикалық және мәдени негіздері, Орыс тілі оқулықтарының заманауи концепциялары, Кибер педагогика);

Негізгі жүктеулер

Магистрлерді даярлау бойынша білім беру процесінің аяқталуының негізгі критерийі білім алушыларға теориялық оқытудың 72  кредитін, оның ішінде педагогикалық тәжірибенің 4 кредитін, зерттеу тәжірибенің 12 кредитін,  ғылыми-зерттеу жұмысының 24 кредитін, магистрлік жобаны дайындауға, қорғауға 12 кредит игеру болып табылады.

Барлығы 120 кредит.

Типтік оқу мерзімі: 2 жыл

Түлек моделі

Түлектің құзыреттілік моделі:

Түлекке «7М01703 – Орыс тілі мен әдебиеті» білім беру бағдарламасы бойынша педагогика ғылымдарының магистрі академиялық дәрежесі беріледі.

7М01703 орыс тілі мен әдебиеті білім беру бағдарламасын бітіргеннен кейін түлек мінез-құлық дағдылары мен жеке қасиеттерді, сондай-ақ әрбір маманға кез келген жағдайда нақты әрекет етуге мүмкіндік беретін кәсіби дағдыларды меңгереді.

Білім беру бағдарламасының фокусы:

— Орыс тілі мен әдебиеті мұғалімі;

— Ғылыми қызметкер

Түлектің кәсіби қызмет саласы:

7М01703 орыс тілі мен әдебиеті педагогика ғылымдарының магистрі білім беру саласында өзінің кәсіби қызметін жүзеге асырады. ҰБШ бойынша біліктілік деңгейі – 7.

Кәсіби қызмет нысаны:

— меншік нысанына қарамастан барлық типтегі және үлгідегі орта білім беру ұйымдары;

— орта мамандандырылған ұйымдар;

— жоғары оқу орындары;

— ғылыми-зерттеу институттары;

— білім беру жүйесіндегі қызметкерлердің біліктілігін арттыру және қайта даярлау институттары;

— білім беру саласындағы уәкілетті және жергілікті атқарушы органдар.

Кәсіби қызмет функциялары:

— оқыту;

— тәрбиелеу;

— әдістемелік;

— зерттеу;

— әлеуметтік-коммуникативтік.

Білім беру бағдарламасының сипаттамасы

Ғылыми педагогикалық бағыттағы мамандарын даярлауға қойылатын үлкен талаптар педагогикалық ұжымға жауапкершіліктің артуына байланысты бәсекеге қабілетті, жан-жақты, логикалық ойы терең, білімі, іскерлігі мен дағдысы терең мамандар даярлау жоспарланған.

Типтік оқу мерзімі: 2 жыл.

• 84 ECTS теориялық оқытуды, оның ішінде 16 ECTS практиканы (зерттеу практикасы - 12 ECTS, педагогикалық практика – 4 ECTS)
  • 24 ECTS ғылыми-зерттеу жұмысын меңгеруі
  • 12 ECTS көлемінде қорытынды мемлекеттік аттестаттау (магистрлік диссертацияны дайындау және қорғау) болып табылады.
  • Барлығы 120 ECTS.

Магистратураға түсуші тұлғалар:

оқыту қазақ немесе орыс тілінде жүргізілетін ғылыми педагогикалық магистратураға түсуші тұлғалар:

• шет тілі (таңдау бойынша ағылшын, неміс, француз) бойынша тесттен,
  • білім беру бағдарламалары тобының бейіні бойынша тесттен (2 пән бойынша: 1)Педагогика 2)Психология,
  • оқуға дайындығын анықтауға арналған таңдауы бойынша қазақ немесе орыс тіліндегі тесттен тұратын кешенді тестілеу тапсырады (аналитикалық және критикалық талдау);

Тест тапсырмаларының саны – 130.

Тестілеу уақыты – 235 минут (3 сағ. 55 мин).

Құжатты қабылдайтын жер

Есенов университеті. Қабылдау коммисиясы

32 мкр
Ақтау қаласы